top of page

Sağlıklı Yaşam Adımı Beslenmeyle BaşlarYaşamımız boyunca her gün defalarca yemek yememize rağmen doğru beslenme hakkında maalesef bir eğitim verilmemektedir. Dil öğrenmeye, matematik kursuna, mesleki bir eğitime ya da hobi amaçlı bir sınıfa çoğu kişi gider ama gün boyu sürekli bir şeyler yerken bunun doğrusunu öğrenmek için pek çaba sarf etmiyoruz. Aslında beslenme sağlığımızı ve dış görünümümüzü etkileyen en önemli faktör.

Beslenmenin önemini anlatmak adına arılar çok çarpıcı bir örnek olacaktır; Kraliçe arı ve işçi arılar tamamen aynı genetik yapıya sahiptirler. Kraliçe arı, işçi arılara göre fiziksel olarak 4-5 kat daha iridir. İşçi arıların ömrü 30 gün iken Kraliçe arının ömrü 5-6 yıl civarındadır ve ömrü boyunca her gün yüzlerce yumurta üretir. Bu majör farkları yaratan tek faktör ise beslenme biçimleridir. Kraliçe arı bütün ömrü boyunca arı sütü ile beslenirken işçi arılar doğduktan sonra sadece birkaç gün arı sütü ile beslenirler.

Bilim bu konuda bunca kanıt sunarken sizin de artık kendinize bir iyilik yapıp sağlığınız için sorumluluk alma vaktinin geldiğini düşünüyorum. İşte size bu konuda adım atmanız için birkaç öneri;