top of page

Selülit ve Beslenme

Güncelleme tarihi: 25 Oca 2019

Kadınların en büyük problemlerinden bir tanesi selülitlerdir. Günümüzde kadınların yaklaşık %80’ini rahatsız eden bu problem her yaş grubunda ve her kilodaki bayanda görülebilmektedir. Selülit oluşumunu etkileyen temel faktörler arasında; hormonlar, dolaşım bozuklukları ve beslenme şekli sayılabilir. Beslenme şeklinizi değiştirerek selülitlerinizden kurtulmanız veya oluşumunu azaltmanız mümkün olabilir.

 • Selülit oluşumunu tetikleyen en önemli etken tuzdur, selülitlerle başa çıkmak için mutlaka tuz tüketiminizi kısıtlamalısınız. Aşırı tuz tüketimi sadece selülit değil hipertansiyon gibi birçok sağlık problemine de neden olmaktadır. Tuz tüketiminden kastımız sadece yemeklere koyduğunuz sofralık tuz değil aynı zamanda tuzlu besinlerdir, dolayısıyla turşu, salamura, kraker ve benzeri hazır tuzlu besinlerden de uzak durmalısınız.

 • Vücudumuzun %60’ını su oluşturmaktadır, vücudunuz susuz kalırsa kurur ve sağlığınız bozulur, selülitsiz ve sağlıklı bir cilt için yeterli miktarda su tüketimini sağlamak gerekir. Su içmek için susamayı beklemeyin, susuzluk hissiniz oluştuğun da aslında çoktan vücudunuz kurumaya başlamıştır, ağzınızdaki kuruluk artık vücudunuzun alarm verdiğinin sinyalidir.

 • Aşırı alkol tüketimi selülit oluşumunu tetikleyen bir diğer faktördür, haftada 1-2 kadeh sorun yaratmayabilir ancak alkol tüketiminiz çok atarsa hem selülit hem de genel sağlığınız bozulabilir.

 • Kafeinin çok tüketimi vücuttan su kaybettirmekte ve kan dolaşımınızı olumsuz etkilemektedir. Eğer kahveyi seviyorsanız kafeinsiz kahve tüketmeyi deneyin.

 • Bitkisel çaylar dikkatli tüketilmelidir. Bitkisel olan her şey onların sağlıklı olduğu anlamına gelmez, bilinçli tüketilmelidirler. Aşırı laksatif etkili çaylar yine vücudunuz için çok kıymetli olan suyu kaybetmenize neden olabilir.

 • Fazla kilolardan kurtulmak vücudunuzu daha dinç ve daha şekilli olmasını sağlayacaktır ancak hızlı kilo vermekten kaçınmalısınız, doğru bir beslenme programıyla yavaş ve istikrarlı bir şekilde kilo verirseniz bu bozulmaların önüne geçebilirsiniz. İdeal kilonuza geldiğinizde onu korumaya çalışın çünkü kilonuzdaki dalgalanmalar cildinizi yıpratır, çatlak ve selülitlerin artmasına neden olabilir.

 • Sigaranın zararlarını tekrar aymaya gerek yok ancak sigaranın cilt sağlığını olumsuz etkilediğini ve selülit oluşumuna katkıda bulunduğunu da hatırlatmakta fayda var.

 • Çok yağlı yiyeceklerden ve kızartmalardan uzak durun, deri altındaki fazla yağ dokusu kan dolaşımından uzaklaşır ve dolaşımı bozar bu da selülit oluşumuna neden olur.

 • Yağlı yemeklerden uzak durun ama günde bir avuç yağlı tohumlardan uzak durmayın, özellikle ceviz, fındık ve badem içerdikleri E vitamini ve omega 3 ile cildinizi güzelleştirmeye yardımcı olacaktır.

 • Selülit deyince akla portakal kabuğundaki görünüm gelebilir ancak bu görüntüyü istemiyorsak portakal ve limon gibi yüksek vitamin içeriği olan meyveleri yemenizi öneririm. A, C, E vitaminleri vücudumuzdaki toksinlerle savaşmak ve cildinizi güzelleştirmek için yanınızda olmasını isteyeceğiniz dostlarınızdır.Turuncu en sevdiğiniz renk olabilir. Beta karoten, A vitaminin öncü maddesi cildinizin güzelliği ve selülitlerden kurtulmanız için en doğru seçimdir.

 • Turuncu renkleri takip ederseniz ona kolaylıkla ulaşabilirsiniz, kayısı, havuç, bal kabağı ve kavun bunlara birer örnektir.

Selülitlerden korunmada sizlere rehber olabilecek örnek bir beslenme programı aşağıda yer alıyor, bu menüyü zenginleştirerek uygulayabilirsiniz.


Örnek Menü:


Sabah:

1 dilim az yağlı beyaz peynir

Domates, maydanoz, havuç üzerlerine biraz limon ve kekik.

2 dilim tam buğday ekmeği

Ara Öğün:

2 adet kuru kayısı, 3-4 adet ceviz

Öğle:

1 tabak taze fasulye

1 kase yoğurt

2 dilim tam buğday ekmeği

Ara Öğün:

1 adet portakal

Akşam:

Izgara levrek

Akdeniz Salatası (Marul, roka, endivyen, kırmızı biber, zeytinyağı).

1 dilim tam tahıllı ekmek.

Ara Öğün:

1 bardak ılık az yağlı tarçınlı süt

1 adet küçük boy elma


Ve gün içerisine dağıtarak toplam 2 litre su tüketmeyi unutmayın!


54 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page