top of page

Selülit ve Beslenme

Güncelleme tarihi: 25 Oca 2019

Kadınların en büyük problemlerinden bir tanesi selülitlerdir. Günümüzde kadınların yaklaşık %80’ini rahatsız eden bu problem her yaş grubunda ve her kilodaki bayanda görülebilmektedir. Selülit oluşumunu etkileyen temel faktörler arasında; hormonlar, dolaşım bozuklukları ve beslenme şekli sayılabilir. Beslenme şeklinizi değiştirerek selülitlerinizden kurtulmanız veya oluşumunu azaltmanız mümkün olabilir.

  • Selülit oluşumunu tetikleyen en önemli etken tuzdur, selülitlerle başa çıkmak için mutlaka tuz tüketiminizi kısıtlamalısınız. Aşırı tuz tüketimi sadece selülit değil hipertansiyon gibi birçok sağlık problemine de neden olmaktadır. Tuz tüketiminden kastımız sadece yemeklere koyduğunuz sofralık tuz değil aynı zamanda tuzlu besinlerdir, dolayısıyla turşu, salamura, kraker ve benzeri hazır tuzlu besinlerden de uzak durmalısınız.

  • Vücudumuzun %60’ını su oluşturmaktadır, vücudunuz susuz kalırsa kurur ve sağlığınız bozulur, selülitsiz ve sağlıklı bir cilt için yeterli miktarda su tüketimini sağlamak gerekir. Su içmek için susamayı beklemeyin, susuzluk hissiniz oluştuğun da aslında çoktan vücudunuz kurumaya başlamıştır, ağzınızdaki kuruluk artık vücudunuzun alarm verdiğinin sinyalidir.

  • Aşırı alkol tüketimi selülit oluşumunu tetikleyen bir diğer faktördür, haftada 1-2 kadeh sorun yaratmayabilir ancak alkol tüketiminiz çok atarsa hem selülit hem de genel sağlığınız bozulabilir.

  • Kafeinin çok tüketimi vücuttan su kaybettirmekte ve kan dolaşımınızı olumsuz etkilemektedir. Eğer kahveyi seviyorsanız kafeinsiz kahve tüketmeyi deneyin.

  • Bitkisel çaylar dikkatli tüketilmelidir. Bitkis